Môže si realitka nechať rezervačný poplatok, aj keď si byt nakoniec nekúpite?



Môže si realitka nechať rezervačný poplatok, aj keď si byt nakoniec nekúpite?

Môže si realitka nechať rezervačný poplatok, aj keď si byt nakoniec nekúpite? Môže si realitka nechať rezervačný poplatok, aj keď si byt nakoniec nekúpite?

26. júna

Pri rozhodovaní o kúpe bytu alebo domu cez realitnú kanceláriu sa určite stretnete s pojmom rezervačná zmluva. Tento dokument má za úlohu zabezpečiť, aby daná nehnuteľnosť prestala byť inzerovaná a nebola ponúkaná ďalším záujemcom. Na oplátku za túto službu je väčšinou potrebné zaplatiť rezervačný poplatok, známy aj ako blokovací depozit. Čo však v prípade, že sa rozhodnete kúpu zrušiť alebo ak nedostanete hypotekárny úver? Môže si realitná kancelária peniaze ponechať? Odpovede na tieto otázky vám prinesiem v nasledujúcom článku.

Čo je to rezervačný poplatok?

Rezervačný poplatok predstavuje dôkaz seriózneho záujmu o kúpu nehnuteľnosti. Pre mnohých z nás môže byť táto situácia stresujúca, pretože nie vždy všetko ide podľa plánov. Niekedy sa totiž stane, že kupujúci a predávajúci sa nedohodnú na finálnych podmienkach a následne nastanú problémy.

Ako funguje rezervačná zmluva?

Rezervačná zmluva je bežným nástrojom v realitnom biznise. Umožňuje vám mať istotu, že daná nehnuteľnosť nebude ponúkaná iným záujemcom počas doby rezervácie. Spravidla by ste počas tejto lehoty mali uzatvoriť kúpnu zmluvu alebo zmluvu o budúcej kúpnej zmluve v prípade developerských projektov.

Trojdohoďa a jej význam

Niektoré realitné kancelárie preferujú tzv. trojdohodu, kde sú účastníkmi kupujúci, predávajúci a realitná kancelária ako sprostredkovateľ. V tejto dohode sú zahrnuté dôležité parametre pre kúpu – vrátane ceny a termínov pre podpis. Tieto detaily môžu mať zásadný význam pri riešení otázky ohľadom rezervačného poplatku.

Kedy máte právo na vrátenie rezervačného poplatku?

V prípadoch, keď kupujúci nepodpíše kúpnu zmluvu, je bežnou praxou, že rezervovaný poplatok prepadá – často sa delí medzi predávajúceho a realitku. Ak však predávajúci cúvne zo svojich záväzkov alebo ak vás zamietli s hypotékou, máte právo žiadať o vrátenie zaplateného poplatku. Je dôležité presne poznať svoje práva a povinnosti vyplývajúce zo zmluvy.

Práva kupujúceho

Pokiaľ vaša trojdohoda obsahuje odlišné podmienky ako tie, ktoré boli dohodnuté verbálne alebo písomne, máte právo požadovať dodržiavanie týchto podmienok či už vo forme nápravy alebo vrátenia rezervačného poplatku. Dôkladne si preštudujte každú dohodu predtým, než ju podpíšete.

Na koniec by som vám rád pripomenul: pred každým krokom sa uistite, že rozumiete svojim právam a povinnostiam. Ak potrebujete viac informácií alebo poradenstvo ohľadom vašich konkrétnych situácií týkajúcich sa nehnuteľností, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom kontaktných údajov na mojom webe.

Vytvorené v systému CHYTRÝ WEB MAKLÉRA

Tomawell s.r.o. © 2025

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti
spracovaním osobných údajov

×

Potrebujete poradiť?

Robot

Som AI asistent. Pýtajte sa ma na čokoľvek z odboru realít.

Generovanie...